11 ay boyunca 25 metreküp doğal gaz bedava: 1500 lira cepte kalacak

Türkiye’de 19.7 milyon doğalgaz abonesi var. Merkezi sisteme bağlı mesken sayısı ise 2.8 milyon. Yaklaşık 320 bin de ön ödemeli doğalgaz abonesi bulunuyor. 30 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile fiyatsız ve indirimli doğalgazın geçerli olacağı tarihler muhakkak olmuştu.

Buna nazaran; konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden, doğalgaz tüketimleri için 24 Nisan 2023’ten 31 Mayıs 2023 tarihine kadar tahakkuk edecek birinci faturadan doğalgaz bedeli alınmadı. Kesilen faturalarda meblağ yerinde ‘sıfır’ yazdı.

Mutfak gereksinimini karşılayacak

İlk fatura tarihi bugün prestijiyle sona erecek. Bundan sonra 1 Mayıs 2024 tarihine kadarki periyoda ilişkin aylık doğalgaz tüketimleri için tahakkuk edecek faturalarda da 25 metreküpe kadar (mutfak kullanımı için kâfi oluyor) indirim yapılacak. Bir öteki deyişle önümüzdeki 11 ay boyunca doğalgaz faturalarına yansıtılacak kullanım bedelinden 25 metreküplük fiyat indirilecek.

25 metreküpün faturaya yansıması bölgeye nazaran değişmekle birlikte yaklaşık 130-150 lira ortasında. 11 ay sonunda yaklaşık 1.500 lira vatandaşın cebinden kalmış olacak. Bedelsiz kullanım ve indirimle birlikte vatandaşın cebinde kalacak toplam meblağ 40 milyar lira.

Merkezi sistemde nasıl hesaplanacak?

Merkezi sistem tüketicilerine uygulanacak tüketim indirim ölçüsü, merkezi sisteme bağlı toplam konut, ibadethane ve cemevi toplam sayısından ferdî aboneliği bulunan daire sayısı düşülerek bulunan sayının 25 metreküp ile çarpılmasıyla hesaplanacak. Bu tüketime tekabül eden sistem kullanım bedelleri ile başka meblağlar merkezi ısıtma sistemi müşterisine tahakkuk ettirilecek faturada indirime husus edilecek.

Merkezi sistem binalardaki ferdi aboneler kendi abonelikleri üzerinden indirim uygulamasından yararlanacak. Örneğin 40 dairelik bir merkezi sistem binada 20 adet ferdî abonelik (mutfak ve/veya şofben için) varsa bu abonelerin direkt kendi faturalarında indirim uygulanacak, geriye kalan kişisel aboneliği olmayan 20 daire için ise merkezi sistem aboneliği üzerinden en fazla 20×25 metreküp olarak hesaplanacak biçimde indirim uygulanacak.

Enflasyon hesabına dahil edilecek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), doğalgazın bir ay fiyatsız verilmesi nedeniyle mayıs ayında TÜFE hesabında ‘sıfır fiyat’ tekniğini uygulayacak. Değişiklik mayıs ayı enflasyonunda sert bir düşüşe neden olacak. Öbür aylarda 25 metreküp üstü ödenen fiyat dikkate alınacak

Tüketim bu hududun altında kalırsa ne olacak?

1 Mayıs 2024 tarihine kadarki tüketim faturalarında, tüketimin 25 metreküpe kadar olan kısmı için indirim fiyatı hesaplanacak ve hesaplanan indirim fiyatı toplam fatura fiyatından düşülecek. Yapılacak hesaplamalarda; doğalgaz tüketiminden indirilecek 25 metreküpe kadar olan kısım ‘her bir sayaç temel alınarak’ belirlenecek.

Faturalandırma periyodu içerisinde sayaçtan ölçülen tüketimin 25 metreküpe ulaşmaması halinde 25 metreküpten eksik kalan ölçü sonraki periyotlarda indirime husus edilmeyecek. Yani 25 metreküplük hak fatura periyodu için geçerli olacak.

Faturalandırma periyodunun rastgele bir nedenle 60 günü aşması durumunda, evvelki faturanın bildirilmesinden itibaren geçen her bir ay için doğalgaz tüketiminin en fazla 25 metreküpe kadar olan kısmı tüketim ölçüsünden indirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir