Bağıştaş-1 HES’in iç tüketim miktarı yüzde 25 azaldı

ERZİNCAN (İGFA) – Uluslararası muvaffakiyetleri ile bir dünya markası olan IC Holding’in yenilenebilir güç alanında faaliyet gösteren şirketi IC Enterra Yenilenebilir Güç, sürdürülebilir bir gelecek için mevcut santrallerinin tümünde verimliliği artıracak projeleri hayata geçiriyor. Bu kapsamda, Erzincan’da 2015 yılında işletmeye alınan Bağıştaş-1 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nden (HES) daha fazla randıman almak gayesiyle çalışma başlatan IC Enterra Yenilenebilir Güç, bu santralde iç tüketim ölçüsünü yüzde 25 azaltarak üretimde verimlilik artışı yakaladı.

Enerji verimliliği odaklı çalışmalarla sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten IC Enterra Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Taşkın Kızılok, dünya genelinde yenilenebilir gücün her geçen gün daha kıymetli hale geldiğini tabir etti.

Kızılok, şunları söyledi:

“Günümüzde yenilenebilir güç yatırımları kadar güç verimliliği de ülkelerin öncelikleri ortasında yer alıyor. Geçtiğimiz haftalarda Güç ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin Enerji Verimliliği 2030 Stratejisi ve II. Ulusal Güç Verimliliği Aksiyon Planı’nı kamuoyu ile paylaştı. Biz de güç kesiminde 25 yıldır faaliyet gösteren kümemizin deneyimi ile son yıllarda verimlilik alanında önemli çalışmalar yapıyoruz. Bunların başında mevcut HES’lerimizin verimliliğini artırmak geliyor. Bu kapsamda, toplam kapasitemizin yüzde 36’sını teşkil eden Bağıştaş-1 HES’te verimli ekipman kullanımı, aydınlatmada LED dönüşüm projesi ve otomasyona geçiş üzere adımlarla santralimizin iç muhtaçlık tüketimi yüzde 25 azaltılarak üretimde kıymetli randıman artışı sağlandı.”

ERZİN-2 GES VE NİKSAR HES, ISO 50001 DOKÜMANI ALACAK

Genel Müdür Kızılok, 2023 yılında Bağıştaş-1 HES için “operasyonel verimliliği artırmak, güç tasarrufu yapmak ve maliyetleri düşürmek” manasına gelen ISO 50001 Güç İdare Sistemi Evrakı alındığına da dikkat çekti. Kızılok, “2024 yılında Erzin-2 GES için ISO 50001 evrakı almak üzere adımlarımızı şimdiden attık” dedi.

Sürdürülebilir bir geleceğin inşasında yer almak amacı ile yola çıkan IC Enterra Yenilenebilir Enerji’nin bünyesinde Trabzon, Erzincan, Tokat, Mersin, Giresun’da elektrik üretimine devam eden 9 hidroelektrik santrali (HES) bulunuyor. Toplam kurulu gücü 388 MW olan ve yılda ortalama 1 milyar 430 milyon kWh elektrik üreten kelam konusu santraller yaklaşık 935 bin konutun yıllık güç gereksinimini karşılayacak kapasiteye sahip. Mevcut HES’lerin yanı sıra, portföy çeşitliliği sağlayacak, Hatay Erzin’deki 136 MWm (100MWe) güneş gücü santral (GES) yatırımı da devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir