BM: Ukrayna’da 6 binden fazla sivil yaşamını yitirdi

OHCHR’dan yayımlanan raporda, 10 aydır devam eden Ukrayna-Rusya savaşındaki sivil can kayıpları ve yaralılara ait sayıları paylaştı.

Raporda savaş boyunca toplam 6 bin 884 kişinin hayatını kaybettiği, bunların 2 bin 719’unun erkek, 1832’sinin bayan, 429’unun çocuk ve 1904’ünün ise cinsiyeti belirlenemeyen yetişkinlerden oluştuğu açıklandı.

Ukrayna genelinde savaşta yaralananların sayısı ise 10 bin 947 olarak duyurulurken; bunların 2 bin 364’ünün erkek, 1709’unun bayan, 800’ünün çocuk ve 6 bin 74’ünün ise cinsiyeti belirlenemeyen yetişkinler olduğu söz edildi.

CAN KAYBI VE YARALANMALAR, PATLAMALAR SONUCU OLDU

Raporda, can kaybı ve yaralanmaların çoğunluğunun ağır silahların kullanılmasıyla meydana gelen patlamalar olduğu aktarıldı.

Raporda, “Kaydedilen sivil kayıpların birçok, ağır top atışları, çok namlulu roketatar silah sistemleri, füzeler ve hava atakları dahil olmak üzere geniş alan tesirine sahip patlayıcı silahların kullanılmasından kaynaklandı. OHCHR, ağır çatışmaların devam ettiği bölgelerden bilgi alınmasının sıkıntı olması ve birçok raporun hala onaylanmayı beklemesi nedeniyle gerçek sayıların epey yüksek olduğuna inanmaktadır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir