CHP, Sümer Holding için araştırma istedi: Kamu ne sağladı ne kaybetti?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1933 yılında kurulan, 49 banka şubesinin yanı sıra 56 farklı bölümde hizmet verirken 2013 yılı itibariyle iştiraklerinin kıymetli bir kısmı özelleştirilen Sümerbank’ın Meclis’te araştırılması istendi.

CHP Milletvekili Gürer’in hazırladığı, CHP milletvekillerinin dayanağıyla TBMM’ye sunulan önergede; Sümerbank’ta 2003 yılı ve 2013 sonu itibariyle 11 işletme satılarak, 10 işletme devredilerek, 1 işletme kapatılmak suretiyle toplam 21 işletme, 16 mağaza, 11 bölge müdürlüğü, 14 iştirak, 304 bayi, 7 adet tedarik dağıtım ve depo müdürlüğü, 7 adet bölge şefliğinin özelleştirildiğini anımsatan Gürer, Sümerbank isminin evvel Sümerbank Holding A.Ş. ve sonra Sümer Holding A.Ş. olarak değiştirildiği bildirildi. 

“ŞİRKETLER HOLDİNG İLE BİRLEŞTİRİLMEK SURETİYLE HÜKMÎ KİŞİLİKLERİ SONA ERDİRİLDİ”

Gürer, önergede sözkonusu süreçle ilgili şu bilgileri aktardı:

“Holding’in özelleştirme kapsamına alındığı tarihten bugüne kadar; 15 bağlı iştirak ve şirket, 47 işletme, 45 iştirak payı, 1 marka, 3 tesis, 6 yarım kalmış tesis ve 390 mağaza özelleştirildi. Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’nın türlü olurları ile özelleştirme programındaki  kuruluşlardan; KÖYTEKS-Köyteks Yatırım Holding A.Ş.,AKSANTAŞ-Akdeniz Sanayi ve Ticaret İşletmeleri A.Ş., Türkiye Yapağı Tiftik A.Ş., TZDAŞ-Türkiye Zirai Donatım A.Ş., TÜMOSAN-Türk Motor Sanayi A.Ş., TURBAN-Turizm A.Ş., TÜGSAŞ-Türkiye Gübre Sanayi A.Ş., SEKA-Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları A.Ş, TDÇİ-Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş., SÜMERHALI-Sümer Halıcılık ve El Sanatları Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve TTA Gayrimenkul A.Ş. üzere şirketler Holding ile birleştirilmek suretiyle hükmî kişilikleri sona erdirildi. TBMM’den geçen torba maddelerle farklı kanunlar yeni kanunların içine nasıl ekleniyorsa özelleştirme sürecinde de Sümer Holding’in bünyesine çok sayıda kamu malı ve kuruluşun eklenerek farklı farklı devlet kurumlarının özelleştirmesi sağlandı.”

“UĞRATILAN ZİYANLAR GÜNDEME GETİRİLSİN”

Sümer Holding üzerinden sağlanan tüm özelleştirmeler ile mevcut durumun ele alınarak araştırılması için Meclis Araştırma Önergesi veren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, özelleştirme sonrası durum ve özelleştirme ile amaçlanan yararın gerçekleşip gerçekleşmediğini ayrıyeten buradan sağlanan kaynakların nerelerde, nasıl kullanıldığı ve kamu varlıkları nasıl eritildiğinin bu araştırma ile gözlemlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Gürer, “Yaptık oldu anlayışı yerine yapılan ile kamu ne sağladı ya da ne kaybetti, bu görülmeli ve varsa uğratılan ziyanlar da kamuoyu gündemine gelmelidir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir