Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok konuşulacak “Vize” çıkışı: İstanbul’a girmenin bir bedelinin olması lazım

NTV-Star TV ortak yayınında Seda Öğretir, Ahmed Arpat, Nazlı Çelik ve Burhanettin Duran’ın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, megakent İstanbul‘la ilgili dikkat çeken sözler kullandı.

“İSTANBUL’A GİRMENİN BİR BEDELİ OLMASI LAZIM”

Programda muhtemel İstanbul sarsıntısıyla ilgili yöneltilen soruya cevap veren Erdoğan, “Ben İstanbul çocuğuyum. Yaklaşık 5 yıl İBB başkanlığını yaptım. İstanbul’u uygun tanıyorum. Çok derecede argümanlı olmak yanlış olur. Zelzelenin tehdit etmeyeceği hiçbir kent olamaz. Ben bir de sarsıntı felaket tellallığı yapmayı da gerçek bulmuyorum. İstanbul’un belediye lideriyken benim İstanbul’a girişi vizeye tabi tutma diye tezim vardı. Her gelen rahatlıkla girsin, bu olamaz. İstanbul’a girmenin bir bedelinin olması lazım. Bakın Londra’ya giremezsiniz. Aşikâr kuralları var bu işin. Şayet bu varsa sizde o vakit müsaade ederler girersiniz. Bunun sebebi trafiktir. İstanbul’da da belediye başkanlığımda nüfus 8 milyondu. Şu an 15 milyonu geçti. Bir de planlama noktasında maalesef zannedildiği üzere planlanmadı” dedi.

“O NOKTAYA KADAR ZAHMETTEN ÇIKARIYORLAR”

Açıklamasının devamında kentsel dönüşümle ilgili vatandaşlara davet yapan Erdoğan, “Benim kendi oturduğum yeri de yıkıma tabi tutturdum Burhaniye’de. Bizi görsünler onlar da buna uysunlar diye Burhaniye’de. Şu anda oraları bir görseniz, oralardaki kentsel dönüşüm ne kadar hoş, sahiden insanlara gurur, onur verici olduğunu görürsünüz. Benim önümü kesip dediler ki ‘Başkanım bizimkileri de yık.’ Ben de dedim belediye liderimize söyleyeceğim çabucak burada da kentsel dönüşümü başlatalım. Bitenlerin dışında hala devam eden inşaatlar var. Çamlıca Camii’nin alt kısmını kapsayan bir yer. Görünümüyle her şeyiyle çok çok hoş bir yer. Bazen takılıyorlar bana. Yapılan binanın bedeli en az teğe beş, teğe on katladı. Olağan giriş katlarında dükkanlar, mağazalar açılmaya başladı. Yapıldıktan sonra herkes ‘Allah razı olsun’ diyorlar fakat oraya kadar çok çok zahmetten çıkarıyorlar” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir