Uzman uyarısı: Endişeye gerek yok

MERT İNAN İstanbul – Jeoloji ve Zelzele Uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “4.9 büyüklüğündeki sarsıntının Tuzla fayı ucu ile Kemalpaşa fayı ortasında, kısa kırıkların olduğu sıçrama bölgesinde olması nedeniyle daha büyük sarsıntı riskinin düşük olduğu söylenebilir. Lakin bir, iki günlük seyri izlemek gerekiyor. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasına gerek yok” dedi. Zelzelenin Tuzla fayı üzerinde olmadığına da dikkat çeken Dr. Demirtaş, “Bu deprem ana faylar üzerinde meydana gelen bir sarsıntı değil. Hasebiyle Kuşadası fayı ile alakası yok. Birtakım uzmanlar, İzmir’de her sarsıntı sonrası Kuşadası fayının kırılacağını ima ederek, 6.9 büyüklüğünde sarsıntı olacağını gündeme taşıyorlar. Kuşadası fayı en son 1653 kırıldı. Fayın büyük sarsıntı üretme yani kırılma aralığı bin yıllık dönemler. Kuşadası fayının günümüzde tekrarlanma bahtı yok” tabirlerini kullandı.

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan da depremin, daha büyük bir sarsıntının habercisi olmadığını belirterek, “İzmir çok sayıda etkin fay olan bir bölge. İzmir de tıpkı İstanbul üzere her vakit zelzele riskine karşı hazır olması gereken kentlerden. Buca merkezli sarsıntı, büyük bir sarsıntısı tetiklemez.

Ercan’dan panik yaratan tweet

Jeofizik Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, zelzelenin çabucak akabinde toplumsal medya hesabından yaptığı birinci paylaşım paniğe neden oldu. Prof. Dr. Ercan, ilk paylaşımında; “İzmir Kırığı şimdi sessizdir. Bayraklı, Bornova, Karşıyaka tetikte olsun. Yıkım eşiği M6,7” dedi. Ercan, sonra attığı yeni bildiride ise, “Daha büyük zelzele beklemiyorum” tabirlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir