Yalnızca üstün zekalılar, bu optik illüzyon testlerini anında çözüyor. Siz buradaki yanılsamaları fark edebilecek misiniz?

Kişiliğinizden ipuçları elde etmenizi sağlayan testlerin yanı sıra birtakım fark bulma, bâtın objeyi arama üzere testler de gelişiminiz için kıymetli. Ekran bağımlılığı üzere rahatsızlıklardan uzaklaşıp, vaktinizi yararlı aktivitelere verebileceğiniz görsel testleri, toplumsal medya kanallarından da bulabilirsiniz. Bilhassa optik illüzyon testleri, beyninizi biraz yorabilir ve böylelikle daha uygununa ulaşana kadar azminizi de tetikleyebilir.

Optik illüzyon sanatıyla ilgili çalışmalar yapan Lee Wagstaff da oluşturduğu görsellerle, devir periyot zeka testi meraklılarının uzun saatler vaktini alıyor. İşte bu optik illüzyonlardan kimileri…

1. GÖRSEL

Lee Wagstaff tarafından oluşturulan görsellerde çoklukla desenler ortasında bayan yüzleri bulunuyor.

2. GÖRSEL

Wagstaff’ın yapıtlarının büyük bir kısmında gizli olan yüzlerin nerede olduğunu bulmak çok sıkıntı. Bu optik illüzyonlarla uzun müddet uğraşanların, baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleri de olabiliyor.

3. GÖRSEL

Wagstaff’ın çalışmaları, renklerin ve desenlerin ahenkli bir dizaynını sunuyor.

Optik illüzyon testlerinin zeka belirleyici olduğunun argüman edilmesi, bazen tartışmalara da yol açıyor. Fakat bu bilimsel bir durum değil.

Optik illüzyon testlerinin, kişilik ve zeka ile ilgili olduğu söyleniyor. Current Biology’nin araştırmalarına nazaran, bu testlerin IQ ile irtibatı kelam konusu. Araştırmada, daha yüksek IQ’ya sahip şahısların, bir optik yanılsama içindeki halleri ve detayları daha kolay tanımladığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir